Literatura starożytnej grecji i rzymu (antyk) test historycznoliteracki

Pobierz

b) gatunki literackie: -epos najstarszy gatunek literatury europejskiej; utwór epicki w którym obok siebieliteratury starożytnej Grecji i Rzymu • czytać ze zrozumieniem tekst informacyjny • referować informacje pozyskane z tekstu informacyjnego • wymienić twórców literatury starożytnej • wymienić gatunki literatury starożytnej • zdefiniować pojęcia: mit, symbol, sacrum, profanum, rodzaje literackie, epika, liryka, dramat, poezjaAntyk, czyli starożytność to epoka, którą datujemy na czas od końca I tysiąclecia przed naszą erą do około V wieku naszej ery.. Test wiedzy historycznej z zakresu Starożytnego Rzymu dla klasy 5 szkoły podstawowej.. Poleis greckie 2.. 1) Cywilizacja starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu od końca II tysiąclecia pne do V wne to .. a) ANTYK b) ŚEDNIOWIECZE c) PREHISTORIA 2) Świątynia wzniesiona na wzgórzu Akropol, poświęcona bogini Atenie to .. a) KOLOSEUM b) PARTENON c) ERECHTEJON 3) W świątyniach antycznych spotykamy trzy rodzaje kolumn .Wybierz test z rozdziału Pojecia epoki Starożytność lub podrozdziałów podręcznika Testy z epok dla Klasa I Liceum.Antyk - omówienie epoki.. Powtórz swoje wiadomości na temat Biblii i antyku, rozwiązując nasz test:) 1.. Dziś nazwy antyk używa się .ANTYK GRECJA I RZYM Nazwa Pojęcie antyk odnosi się na ogół do kultury starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu Kultura hellenistyczna (Hellada - obszar zamieszkany przez Greków; w V w. p.n.e. Herodot nazwał Greków Hellenami) rozwijała się tylko w okresie od 323 do 30 r. p.n.e. naJęzyk polski w użyciu), (b) znajomość zagadnień z historii literatury i rozumienia procesów w niej zachodzących (Część 2..

Sztuka starożytnej Grecji 2.

Aleksander Wielki 2.. Wszystkie lekcje, fiszki, quizy, filmy i animacje są dostępne po zakupieniu subskrypcji.Jesteś w: Antyk Literatura rzymska - przedstawiciele (Wergiliusz, Owidiusz, Cyceron i inni) .. (Przemiany) będące poetycką wersją mitologii greckiej i rzymskiej.. Najwybitniejsi twórcy literatury starożytnej Grecji.Wartość literatury starożytnej dla współczesnego odbiorcy.. Pytania o Ateny, Spartę i rzym.. Nazwą "Starożytność" (lub "Antyk") określa się epokę, która obejmuje ponad 4 tysiące lat, zarówno przed, jak i po narodzeniu Chrystusa.. Pojęcie antyku stosuje się głównie w odniesieniu do kultury oraz sztuki starożytnej Grecji i Rzymu.. Test historycznoliteracki) oraz (c) tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej (Część 3.. Arystoteles dokonywał podziałów gatunkowych i określał ich cechy, on też stworzył teorie tragedii greckiej, która była wzorem przez wiele następnych pokoleń twórców.. Napisał również Żale - elegie opisujące jego smutne losy podczas wygnania w Tomi nad Morzem Czarnym, gdzie zakończył swój żywot.Antyk.. Wojny grecko-perskie 2.. W starożytności rozwinęły się wielkie cywilizacje, m.in. babilońska, egipska, grecka i rzymska.Okładka twarda Przedział wiekowy dla dzieci z klas I-III (6-9 lat), dla dzieci z klas IV-VI (10-12 lat) Tytuł Myślisz, że tak ci źle?.

Test wiedzy o starożytnej Grecji I gimnazjum.

Arystoteles uporządkował wiedzę starożytnych Greków.. Literatura, nauka i filozofia grecka 2.. Umowną datą zamykającą antyk jest rok 476 n.e. - upadek cesarstwa zachodniorzymskiego.. Archetypy i motywy antyczne obecne są w całej literaturze.. Prosty test wiedzy historycznej.. b. starożytność.. Słowem starożytność lub antyk (z łac. antiquus - dawny) określamy pierwszą z dziesięciu epok literackich.. Za początek antyku (inaczej starożytności) przyjmuje się przełom wieków IX i VIII p.n.e., za koniec - okres pomiędzy IV a VI wiekiem n.e., najczęściej rok 476, czyli datę upadku cesarstwa Zachodniorzymskiego.. Antyk to konkretny czas historyczny.. Antyk to pojęcie odnoszące się do dorobku kulturalnego (literatura, filozofia, sztuka, architektura) starożytnej Grecji i Rzymu.Cywilizacje starożytne Definicje starożytności Kontynuacje i nawiązania do starożytności Nazwa i ramy czasowe Rozwój literatury Świat starożytny w literaturze a wydarzenia historyczne.. Już kultura odrodzenia czerpała całymi garściami z literatury i rzeźby greckiej i rzymskiej.2.. Epoka ta obejmuje zarówno czasy najstarszych cywilizacji (egipskiej, greckiej, rzymskiej, babilońskiej, arabskiej, mezopotamskiej i innych), jak też czasy tzw. starożytności .Przykładowa bibliografia przedmiotowa -literatura przedmiotu, do której warto sięgnąć przygotowując się do prezentacji maturalnej z języka polskiego (Matura ustna) lub pisząc pracę w której wybrałeś teksty antyczne..

Test zawiera pytania ze starożytnej Grecji i Rzymu.

Walka o hegemonię w Grecji po wojnach perskich 2.. #starozytnyrzym #antyk #starozytnosc.. To, że przetrwały i.Literatura rzymska zawdzięcza swój rozwój wzorcom zaczerpniętym z Grecji.. Cechy mitu .. Arystoteles był obok Sokratesa i Platona jednym z najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji.. Sprawdzian: Starożytny Rzym.. Na byt składają się według niego materia i forma.Test o starożytnej Grecji, na poziomie 2 klasy liceum ogólnokształcącego, poziom rozszerzony, nowa podstawa programowa.. Literatura grecka a) alfabet grecki - Grecy wykorzystali alfabet fenicki dodając do niego 5 samogłosek.. Lista lektur zawiera najciekawsze i najprzydatniejsze pozycje, które można uznać za dobre i godne polecania opracowania Antyku.antyk (z łac. antiquus - "dawny") - określenie świata starożytnego, głównie okresu rozkwitu cywilizacji i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, mniej więcej od I tysiąclecia p.n.e. do końca starożytności w V wieku n.e. antyk - zabytkowy przedmiot sztuki dawnej.Kultura antyczna w znaczący sposób wpłynęła na kulturę europejską.Wystarczy spojrzeć na szyldy różnych hoteli, restauracji, wydawnictw, aptek, a nawet firm usługowych, jak wiele jest tam nazw mitologicznych.. W ten sposób powstał alfabet który stał się podstawą pisma w Europie Wschodniej.. Połączył materializm z idealizmem..

Życie dzieci w starożytnej Grecji2.

Starożytne ateny, sparta, rzym.. Starożytna Grecja Bogowie greccy Filozofia grecka i rzymska Streszczenia mitów greckich Sztuka Grecji i Rzymu Sztuka starożytnej Grecji Teatr grecki .Nazwa i ramy czasowe.. Antyk - epoka i termin używany na określenie epoki kultury starożytnej.. Ciekawy test sprawdzający wiedzę na temat .TEST Z WIEDZY O BIBLII I ANTYKU.. Antyk to konkretny czas historyczny.. #teatr #grecja #antyk #starozytnosc.Testy, quizy i fiszki z działu antyk.. Religia i formy kultu religijnego w antycznej Grecji 2.. #grecja #starozytna #starozytnosc.. W epoce tej tworzyli tacy filozofowie jak Sokrates, Arystoteles i Platon.test > Starożytność, Grecja, Rzym i Biblia.. c. dzieje ludzkości od jej zamierzchłych początków .Ile zapamiętałeś z historii?. Zbiór pytań powiązanych z hasłem #antyk.. Nazwa antyk pochodzi od łacińskiego słowa antiquus i oznacza dawny.. Przy czym przyjęło się, że pojęcie antyk dotyczy jedynie kultury starożytnej Grecji i Rzymu.. Wcześniejszy okres nazywamy prehistorią.. Pierwsze utwory w języku łacińskim zaczęły powstawać w III wieku p.n.e., wówczas przetłumaczono Odyseję Homera, która stała się wzorcem dla rozwoju twórczości literackiej Rzymian aż do czasów Augusta.Dzieje literatury rzymskiej można podzielić na cztery okresy tj.:Antyk jest okresem w epoce określanej starożytnością i datowanej od wynalezienia pisma ok. 3500 lat p.n.e. do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego w 476 r. n.e. Zyskaj dostęp do setek lekcji przygotowanych przez ekspertów!. TEST z wiedzy o Biblii i antyku z komentarzem.. Antyk zwany inaczej Starożytnością, to kultura Grecji od VIII w p.n.e. i Rzymu od I w p.n.e. do roku 476, w którym datuje się upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego.. Zakres materiału: starożytny Egipt, Rzym, Grecja.Sztuka antyczna - Test.. Mianem starożytności określa się okres dziejów najstarszej cywilizacji, od około 4000 r. p.n.e. do IV .Starożytność to epoka historyczna trwająca od wynalezienia pisma (około 4-3,5 tys. lat p.n.e.) do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476 r. n.e.)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt